הוראות בטיחות במעבדה

הוראות בטיחות במעבדה 
 

אחד מחללי עבודה היותר מורכבים הקיימים נוגעים לעובדי מעבדות. עובדי מעבדות בתחומים רבים ומגוונים נחשפים לחומרים הדורשים מהעובדים משנה זהירות. הן בשמירה על כללי בטיחות בזמן העבודה והן בהתארגנות לפני וכמובן בתום העבודה עצמה.

במאמר זה נצביע על מספר הוראות בטיחות חשובות שעל עובדי מעבדה ומעסיקיהם להכיר, זאת על מנת להבטיח בראש ובראשונה את שלום העובדים במקום.

 

לבוש

למול חללי עבודה אחרים שלא מצריכים מערך לבוש מוקפד, לא כך הדבר בעבודה במעבדה. במעבדות רבות נדרשים העובדים ללבוש בכל זמן העבודה משקפי מגן אשר ביכולתם למנוע בכל עת ובצורה היקפית מגע ישיר ועקיף לעיניים. בנוסף, מומלץ לרבים להימנע משימוש בעדשות מגע בשל כך שישנם חומרים אשר האדים שלהם עלולים להיאחז בין העין והעדשה ולגרום נזק חמור.

במעבדות רבות נדרשים העובדים ללבישת חלוק ארוך בעל שרוולים ארוכים, מכנסיים ארוכים המכסים את הנעליים, שהן עצמן אמורות להיות סגורות. במעבדות אחרות לא פעם יידרש אף לבוש מהודק יותר.

 

עבודה מול חומרים 

לכל חומר שעמו נעבוד ולכל סוג של ציוד מעבדה יש יכולות ו"אופי התנהגות" משלו. דבר המצריך התנהלות מבוקרת שתביא לתוצאה הרצויה. מעבר לכך קיימות מספר הוראות ברזל הנוגעות לעבודה מול חומרים במעבדה.

חימום של חומרים חייב להיעשות בצורה מבוקרת ושקולה. מעבר לכך יש לוודא שפתח כלי החימום אינו מכוון ישירות אל עבר העובדים העומדים מול הכלי, רוכנים אליו או עוברים לידו. חימום של כלי סגור הרמטית הוא כמובן אסור אלא אם כן ניתן אישור מיוחד לכך ויושמו כל אמצעי הבטיחות הנדרשים.

בעבודה מול חומרים הנחשבים ידידותיים יותר אין בשום נסיבות לטעום את החומרים. מעבדות רבות העובדות עם חומרים מהטבע או כאלו הנוגעות לתחום המזון יש תקנה וזו מקבלת משנה תוקף. לא פעם חומרים אלו מעורבבים עם אחרים או נמצאים בתהליך שבו טעימתם עלולה להיות הרת אסון.

במקרים בהם נדרש להריח חומר כימי יש לעשות זאת בצורה זהירה. מעובדים רבים נדרש טרם ההרחה לנפנף עם היד מעל פתח הכלי על מנת שההרחה תהה מידתית ולא בכמות מרובה שעלול להביא לעילפון.לרשותכם מבחר ארונות בטיחות לכימיקלים.

 

הוראות הבטיחות הינן הדרישה הבסיסית והלא מתפשרת הנדרשת מכל עובד. לכל מעבדה שקיימת כיום כללים ברורים וחדים לעבודה. במקומות רבים קיימים ימי הדרכה וריענון על מנת להבטיח עבודה בטוחה ויעילה וכזו שתבטיח את שלום העובדים.