ציוד למעבדות

ציוד למעבדות - כיצד לבחור?

 

 אחת השאלות המרכזיות שעומדות תמיד על סדר היום הציבורי היא כיצד אפשר לקצץ כמה שיותר מתקציב הביטחון העצום תוך פגיעה מינימאלית בביטחון המדינה.

שאלה דומה אנו שואלים גם כאשר מתכננים מעבדת כימיה, הבטיחות היא מעל הכול – אך עדיין חשוב להביא בחשבון שיקולים נוספים שיתרמו לפריון ולחדוות היצירה הכל כך חשובים בסביבת העבודה.
איך עושים את זה באמצעות בחירת מנדפים ורהוט למעבדות?
 

שמירה על בטיחות במעבדות באמצעות בחירת מנדפים וארונות בטיחות

 
בין אם מדובר במעבדת לימוד או במעבדה לייצור תרופות, ברוב המקרים היא תכיל מנדפים – המספקים הגנה לעובדי המעבדה החוקרים והמשתמשים מפני ריאקציות אפשריות של חומרים כימיים שונים. 
מפאת תפקידו וחשיבותו, כאשר בוחרים מנדף חשוב לוודא לפני הכול שהוא עומד בתקנים ישראלים ובינלאומיים. עמידה בתקנים אלו מבטיחה שגזים ותוצרי לוואי מפעילות המנדף לא יגיעו לחלל המעבדה ויסכנו את יושביה.

 מעבר לנידוף חומרים מסוכנים אל מחוץ לשטח המעבדה, חשוב לוודא שהוא מתאים בממדיו ושימושיו לצרכי המעבדה. חשוב לוודא כי הוא מותאם לציוד בו ישתמש החוקר, מבחינת יכולת הנשיאה של משטח העבודה , החומר ממנו הוא עשוי , צנרת המים והגז המותקנים בו אם בכלל , ועוד ועוד .  

כמו כן כדאי לוודא שהמנדף הכימי מאפשר גישה נוחה לתשתיות השונות (כגון חשמל ומים) ובנוי בצורה המאפשרת תחזוקה נוחה. כל אלו יהפכו את סביבת המעבדה לפרודוקטיבית יותר, במיוחד כאשר המנדף נבנה בהזמנה אישית לפי צרכיכם ומידותיכם. ככלל, מנדף המתוכנן לפי צרכיו הייחודיים של הלקוח מספק נוחות גבוהה יותר בעבודה השוטפת בהשוואה לחלופות.
 

פתרונות ריהוט ואחסון למעבדות

 
גם פתרונות האחסון יכולים להיות בטיחותיים ופונקציונאליים. כך למשל ארון למעבדה המשמש בחלקו העליון לאחסון ציוד שביר צריך להיות מצויד בקנט הגבהה, שימנע ממנו ליפול. לצד בחירת ארונות אחסון במידות המתאימות, יש לבחון את מידת הפונקציונאליות שלהן לצרכי המעבדה: האם יש צורך בארונות שקופים לאחסון ציוד שביר, ארונות נישלפים במידות מיוחדות לסגירת נישות , מגירות נשלפות – או פתרון אחסון המשלב את כולם? שיקול נוסף שכדאי לקחת בחשבון הוא צבע הארון: בעוד שסביבת המעבדה משדרת סטריליות, פס צבעוני בצד הארון יוסיף טוויסט מרענן שיהפוך את סביבת העבודה ליצירתית ושמחה יותר. גם אם הבטיחות היא אולי מעל הכול, אין זה אומר שהיא חזות הכול...
 

בחירת עמדות עבודה למעבדה

 
יש להביא את נוחות השימוש והפונקציונאליות של הריהוט בחשבון גם כאשר בוחרים עמדות עבודה.  שיקול חשוב נוסף בעת בחירת שולחנות ועמדות עבודה למעבדה הוא יכולתן לספק ניצול שטח מקסימאלי, באמצעות שילובן עם פתרונות אחסון שונים.
כך למשל ניתן לנצל את שטח המעבדה לגובה באמצעות הוספת מדפים או ארונות עיליים לעמדת העבודה.
עמדה המתוכננת היטב נוחה יותר ואם היא עשויה מחומרים איכותיים, היא תחזיק מעמד לאורך זמן, 
בהקשר זה חשוב לבדוק מהו החומר שממנו עשוי משטח העבודה: עד כמה הוא עמיד בפניהם של החומרים הכימיים השונים שיונחו עליו?