עזרה ראשונה במעבדה

בטיחות במעבדה – מתן עזרה ראשונה

חלק נוסף שיש לתת עליו את הדעת בכל הנוגע לנהלי בטיחות במעבדה נוגע, לצערנו, גם למקרים שבהם כבר קרתה תאונה במסגרת המעבדה ויש כמובן לתת לה מענה הן בטווח המידי והקריטי והן בשלבים המאוחרים יותר לאחר פינוי הנפגעים לבית החולים. על עובדי המעבדה להכיר מקרוב, כחלק מנהלי הבטיחות, מה ואיך עליהם להגיב בתור מגישי עזרה ראשונה במצב בו אחד מחבריהם זקוק לטיפול מידי שלא פעם יש ומציל חיים.

פגיעה בעיניים

פגיעה בעיניים במעבדה תהה לרוב בשל מגע עם חומר כימי. הדרישה במקרה זה היא שטיפה של העיניים למשך 15 דקות לפחות. יש להקפיד ולשטוף כשהעיניים פתוחות לרווחה. בו בזמן יש להזעיק רופא להמשך טיפול.

כוויות בעור

כוויות בעור הן נפוצות במסגרת העבודה במעבדות. הכוויות קורות הן מחשיפה ישירה של חומר כימי עם העור או במקרים של חשיפה לטמפרטורה קיצונית אשר נוצרה במסגרת העבודה. בכוויות קור ובכוויית חום יש לטבול את מקום הפגיעה במי קרח או לשטוף במים קרים (יש לדאוג לזמינות מים קרים במעבדה באופן קבוע). במקרה של כווייה ממגע ישיר של העור נדרשת שטיפת המקום במים קרים למשך עשר דקות לפחות. במקרים בהם חלק מהלבוש נדבק למקום הכוויה חל איסור לנסות ולהסיר הבגד מהמקום. כמו כן אין להניח צמר גפן או למשוח כל חומר אחר על המקום וכמובן להזמין במהרה צוות רפואי.

פציעות

לא פעם העבודה במעבדה גורמת אף לפציעת שונות. במקרים רבים נדרשים עובדי מעבדה לעבוד בגבהים שונים, לעבוד מול כלי זכוכית העלולים להתנפץ, לעבוד בשיפועים חדים ולא נוחים. פעילות זו עלולה להביא לפציעות על-כן נדרשת ערכת עזרה ראשונה זמינה בכל עת. פציעות המלוות בחתכים רציניים בהם איבוד דם מסיבי יש לעצור את איבוד הדם כמה שיותר מהר בעזרת תחבושת או חוסם עורקים ובהפעלת לחץ פיזי במקום, זאת במקביל להזעקת עזרה רפואית.

הרעלה

בליעה או טעימה של חומר אסור, יש וקורת לא פעם מחוסר זהירות. במקרים אלו לא פעם ימצא עצמו הנפגע חסר הכרה. נדרש כמובן לבצע החייאה במקום על ידי צוות העובדים. יש לתת דגש לתקנות החדשות של מד"א אשר גורסות בהחייאה, נדרש אך ורק להעניק עיסוי לחזה ואין צורך בהנשמה מפה לפה.

התחשמלות

בעת התחשמלות של אחד מחברי צוות המעבדה טרם טיפול בפצוע יש כמובן לנתק את זרם החשמל במעבדה. התחשמלות עלולה להביא לכוויות ובמקרים רבים להפסקת נשימה ולזה יש להיערך בהתאם כפי שהוזכר קודם.